Sleva na manžela 2024 - poprvé podle nových pravidel
Výše slevy a manželé ve společně hospodařící domácnosti
Zákon o daních z příjmů již výslovně neuvádí, že jde o slevu na manžela či manželku. Užívá se jednotného pojmu manžel. Jde o manžele, tudíž slovní spojení „sleva na manžela“. Sleva činí 24 840 Kč za rok. Pokud manžel vlastní průkaz ZTP/P, zvyšuje se sleva na dvojnásobek. Jestliže došlo k uzavření sňatku během roku, uplatní se 1/12 z částky 24 840 Kč za každý měsíc, ve kterém byla uplatněná osoba k 1. dni manželem. To platí i v případě svatby v průběhu prvního dne v měsíci (tento měsíc je již podmínka splněna). Slevu lze uplatnit pouze ročně, a to na základě daňového přiznání či ročního zúčtování daní u zaměstnavatele. Měsíčně se sleva neuplatňuje.
Sleva se uplatní při soužití ve společně hospodařící domácnosti. Nemyslí se tím však shodná trvalá adresa. Zákon o daních z příjmů definuje společně hospodařící domácnost v ustanovení § 21e. Společně hospodařící domácností se rozumí společenství fyzických osob, které spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby. Je zde rovněž definice manžela. Manželem se pro účely daní z příjmů rozumí také partner podle zákona upravujícího registrované partnerství. Tedy ne druh, ale registrovaný partner stejného pohlaví.
Omezení výší příjmů a nově i věkem dítěte
Nadále se sleduje roční limit příjmů, který nesmí být překročen. Ovšem novinkou roku 2024 je, že slevu může uplatnit jen poplatník žijící ve společně hospodařící domácnosti s manželem a vyživovaným dítětem poplatníka, které nedovršilo věku 3 let.
Slevu lze uplatnit pod podmínkou, že vlastní příjmy manžela (manželky) žijící s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti nepřesahují za zdaňovací období 68 000 Kč. Nárok na poskytnutí slevy na dani podle § 35 odst. 4 a § 35ba zákona o daních z příjmů při stanovení daně nebo záloh za rok 2024 prokazuje poplatník plátci daně:
- dokladem prokazujícím totožnost manžela,
- průkazem ZTP/P, pokud je poplatník jeho držitelem, nebo rozhodnutím o přiznání tohoto průkazu,
- a dokladem totožnosti dítěte (totožnost a věk dítěte).
Stanovení limitu příjmů (max. 68 000 Kč ročně)
Vlastními příjmy je myšlen úhrn všech příjmů dosažených ve zdaňovacím období nesnížených o daňové výdaje (tj. hrubý příjem) včetně příjmů, které podléhají srážkové dani (např. dohody o provedení práce do 10 000 Kč) nebo jsou od daně osvobozené (např. paušální příspěvek na stravování) nebo nejsou předmětem daně.
U manželů, kteří mají majetek ve společném jmění manželů, se do vlastního příjmu manžela nezahrnuje příjem, který plyne druhému z manželů nebo se pro účely daně z příjmů považuje za příjem druhého z manželů. Do vlastního příjmu manžela se dále nezahrnují
- a) dávky osobám se zdravotním postižením, pomoci v hmotné nouzi, státní sociální podpory a pěstounské péče s výjimkou odměny pěstouna,
- b) příspěvky na péči a na sociální služby,
- c) státní příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem podle zákona upravujícího penzijní připojištění se státním příspěvkem, státní příspěvky na doplňkové penzijní spoření podle zákona upravujícího doplňkové penzijní spoření a státní podpory podle zákona upravujícího stavební spoření,
- d) stipendia poskytovaná studujícím soustavně se připravujícím na budoucí povolání,
- e) příjmy plynoucí z důvodu péče o blízkou nebo jinou osobu, která má nárok na příspěvek na péči podle zákona upravujícího sociální služby, který je od daně osvobozen,
- f) nově příjmy, které vznikly jako důsledek porušení podmínek osvobození příjmu nebo uplatnění nezdanitelné části základu daně (tj. zánik nároku na osvobození při porušení podmínek produktu spoření na stáří) a
- g) příjmy, které plynou druhému z manželů nebo se pro účely daně z příjmů považují za příjem druhého z manželů v případě manželů, kteří mají společné jmění manželů.
Kompletní výčet nezahrnovaných příjmů uvádí Metodický pokyn GFŘ – D-59 v komentáři k ustanovení § 35ba odst. 1 písm. b) zákona o daních z příjmů.
Dítě, které nedovršilo věku 3 let
Slevu může uplatnit jen poplatník žijící ve společně hospodařící domácnosti s manželem a vyživovaným dítětem poplatníka, které nedovršilo věku 3 let (sleduje se vždy k 1. dni daného měsíce). Vyživovaným dítětem pro možnost uplatnění daňové slevy je dítě vlastní, osvojenec, dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů, dítě druhého z manželů. Podmínka soužití ve společně hospodařící domácnosti s vyživovaným dítětem do 3 let věku je u vlastního vnuka nebo vnuka druhého z manželů splněna pouze tehdy, pokud jsou takové děti v péči, která nahrazuje péči rodičů. Podmínky pro uplatnění nároku na slevu na manžela musí být splněny na počátku kalendářního měsíce.
Musí být splněny všechny podmínky současně
Úprava podmínek pro uplatnění slevy na manžela má podle důvodové zprávy ke konsolidačnímu balíčku podpořit plnohodnotný nástup druhého člena rodiny (manželky nebo manžela) na trh práce. Zavedením podmínky uplatnění této slevy za předpokladu, že ve společně hospodařící domácnosti žije poplatník a manžel (manželka) s vyživovaným dítětem do věku 3 let, se má omezit často účelové využívání předmětné slevy, kdy manželka (manžel) nemá potřebu si hledat dlouhodobé zaměstnání, neboť by poplatník, který je obvykle finančně dobře zajištěn, ztratil nárok na předmětnou daňovou úlevu.
Důvodová zpráva k novele uvádí i různé praktické situace, kdy lze, nebo naopak nelze slevu za rok 2024 uplatnit. Je třeba zohlednit i případy střídavé výchovy, kdy dítě pobývá v domácnosti jen po část roku (zohlední se jen určitý počet měsíců).
Období pro zahrnutí příjmů do limitu
Nadále musí být daňoví poplatníci opatrní u příjmů vyplacených na přelomu roku. Do vlastního příjmu manželky (manžela) se zahrnují příjmy dosažené (fyzicky vyplacené) v daném zdaňovacím období, tj. od 1. ledna do 31. prosince daného kalendářního roku, bez ohledu na skutečnost, zda jde o sociální či nemocenské dávky, případně jiné příjmy. V praxi to znamená, že např. mateřská, nemocenská, podpora v nezaměstnanosti, ošetřovné vyplacené až v lednu 2025 se započítají do vlastního příjmu manželky (manžela) až ve zdaňovacím období roku 2025.
Avšak u příjmů ze závislé činnosti (ze zaměstnání) je tomu jinak. Pokud se týkají roku 2024 a byly vyplacené nebo poplatníkem obdržené do konce měsíce ledna 2025, považují se za příjmy vyplacené nebo obdržené v tomto zdaňovacím období, tj. v roce 2024. Jde o příjmy ze zaměstnání, odměny zastupitelstva, odměny za výkon funkce právnických osob apod.
Rozhodný příjem pro nemocenské pojištění 2025
Částka rozhodná pro účast na nemocenském pojištění stoupne pro rok 2025 -» Zaměstnanec bude v roce 2025 účasten na nemocenském pojištění, pokud v kalendářním měsíci dosáhne:
- rozhodného příjmu 4.500 Kč (pro rok 2024 to byly 4 000 Kč)
- v případě oznámené DPP dosáhne rozhodné částky 11.500 Kč (pro rok 2024 to bylo 10 000 Kč)
OSVČ 2025
OSVČ se zvýší odvody i paušální daň.
Zvýší se minimální záloha na sociální pojištění i minimální vyměřovací základ
Konsolidační balíček, který nabyl účinnosti na začátku letošního roku, zvyšuje až do roku 2026 minimální vyměřovací základ u sociálního pojištění ze 25 % průměrné mzdy na 40 % (každý rok o 5 p. b.). V roce 2025 tedy půjde o 35 %. Výjimku budou mít začínající OSVČ, kterých se bude v prvních dvou letech podnikání i nadále týkat minimální vyměřovací základ 25 %. Kromě toho se zvýšil i vyměřovací základ pro výpočet sociálního pojištění, a to z dřívějších 50 % zisku na 55 %.
Vzhledem k tomu, že tradičně vzrostla i průměrná mzda na 46 557 Kč (pro rok 2024 byla 43 967 Kč) , se navíc zvýší i základna, ze které se minimální vyměřovací základ počítá. Minimální záloha na sociální pojištění pro OSVČ hlavní tak bude v roce 2025 činit 4 759 Kč (pro rok 2024 byla 3 852 Kč). U začínajících podnikatelů z letošních 3.210 Kč na 3.399 Kč. U OSVČ vedlejších se pak zvýší na 1505 Kč. Pro začínající OSVČ pak bude činit 3419 Kč.
Nemocenské pojištění: 243 Kč.
Zvýší se i zdravotní pojištění
S novou průměrnou mzdou se zvýší i minimální zálohy na zdravotní pojištění. Konkrétně bude minimální záloha na zdravotní pojištění pro rok 2025 činit 3 143 Kč (pro rok 2024 byla 2 968 Kč).
Jak vzroste paušální daň
Růst minimálních záloh má dopad i do systému paušální daně OSVČ. Paušální daň se od roku 2023 platí ve třech různých pásmech na základě předchozích příjmů a výdajového paušálu, do kterého OSVČ spadá. V prvním pásmu se platí minimální částka zdravotního pojistného, 1,15násobek minima sociálního pojistného a daň ve výši 100 Kč – pro rok 2024 jde o 7498 Kč. V druhém pásmu OSVČ nyní hradí 16 745 Kč a v třetím 27 139 Kč.
V roce 2025 by paušální daň měla činit v prvním pásmu 8716 Kč měsíčně (5473 Kč sociální pojištění, 3143 Kč zdravotní pojištění a 100 Kč daň z příjmů). Také je možné, že bude nižší: 8 716 Kč. V druhém a třetím pásmu by měla zůstat stejná jako letos, tedy 16 745 Kč v druhém a 27 139 Kč ve třetím.
Do příjmů 1 milionu korun se vyplatí paušální daň hlavně 40% paušalistům
I příští rok bude platit, že do příjmů 1 milionu korun se paušální daň výrazně vyplatí především OSVČ se 40% paušálem, které nevyužívají žádné slevy či zvýhodnění na dani a mají vysoké příjmy. Naopak OSVČ s 80% vždy na paušálním odvodu přímo prodělají (samozřejmě ale mohou ušetřit díky úspoře administrativních nákladů). U 60% paušálu pak záleží na výši příjmů a slevách a zvýhodněních, která poplatník uplatňuje.
Výpočty ukazují, že OSVČ se 40% paušálem, které nevyužívají žádné slevy či zvýhodnění na dani a mají příjem těsně pod milion, mohou díky paušálnímu odvodu ušetřit skoro 80 tisíc korun ročně. U 80% paušalistů se naopak nic nemění a paušální daň se jim až na výjimky finančně nevyplatí. U 60% paušálu pak opět záleží na počtu dětí a dalších daňových slevách.
Kdo vydělá na paušální dani s příjmy nad 1 milion korun
U příjmů v rozmezí 1 až 2 miliony korun vydělají na paušální dani především bezdětné OSVČ s 60% paušálem a s příjmy těsně pod 1,5 milionu korun a OSVČ s 40% paušálem s příjmy těsně pod 2 miliony korun. Paušální daň se naopak nevyplatí především 80% paušalistům s dětmi. Například OSVČ s 80% paušálem a dvěma dětmi by na paušální dani vždy prodělala. Paušální daň se nevyplatí ani 40% paušalistům s dvěma dětmi a příjmy těsně nad 1 milion korun a nad 1,5 milionu korun.
Minimální mzda 2025
Nejnižší úrovně zaručeného platu vyhlásí MPSV pro následující rok ve Sbírce zákonů ve svém sdělení (spolu s minimální mzdou) nejpozději do 30. září. Pokud tedy bude minimální mzda v příštím roce ve výši 20 800 Kč, měly by být nejnižší úrovně zaručeného platu:
v 1. skupině prací ve výši 20 800 Kč (124,40 / hod.),
ve 2. skupině prací ve výši 24 960 Kč,
ve 3. skupině prací ve výši 29 120 Kč,
ve 4. skupině prací ve výši 33 280 Kč.
Cestovní náhrady 2024
Základní náhrady za 1 km jízdy 2024
(§ 157/4 ZP)
- Za 1 km jízdy 5,60
- Jednostopých vozidel a tříkolek 1,50
- Při použití přívěsu k silničnímu motorovému vozidlu navýšení o 15 %
- Základní náhrada u nákladních automobilů, autobusů nebo traktorů výši dvojnásobku sazby (9,40)
Průměrné ceny PHM 2024
(§ 158/3 ZP)
- Benzin 95 oktanů 38,20
- Benzin 98 oktanů 42,60
- Nafta 38,70
- Elektřina 1 kilowatthodina 7,70
Tuzemské stravné 2024
Státní a příspěvková sféra
(§ 176/1 ZP)
- 5 – 12 hod. 140-166
- 12-18 hod. 212-256
- nad 18 hod. 333-398
Podnikatelská sféra
(§ 163/1 ZP)
- 5 – 12 hod. 140
- 12-18 hod. 212
- nad 18 hod. 333
Bylo-li zaměstnanci během pracovní cesty poskytnuto bezplatné jídlo, přísluší mu stravné snížené za každé bezplatné jídlo o hodnotu:
- 70 % stravného, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin,
- 35 % stravného, trvá-li pracovní cesta 12 až 18
- 25 % stravného, trvá-li pracovní cesta déle než 18
Stravné zaměstnanci nepřísluší, pokud mu během pracovní cesty, která trvá:
- 5 až 12 hodin, byla poskytnuta 2 bezplatná jídla, 12 až 18 hodin, byla poskytnuta jídla.
- 12 až 18 hodin, byla poskytnuta 3 bezplatná
Sazby základních náhrad a průměrné ceny PHM platí pro OSVČ a zaměstnance, který použil pro pracovní cestu jiné vozidlo než vozidlo zaměstnavatele a cenu PHM nedoložil nákupním dokladem.
Konsolidační balíček – změny 2024
Cestovní náhrady 2023
Základní náhrady za 1 km jízdy 2023
(§ 157/4 ZP)
- Za 1 km jízdy 5,20
- Jednostopých vozidel a tříkolek 1,40
- Při použití přívěsu k silničnímu motorovému vozidlu navýšení o 15 %
- Základní náhrada u nákladních automobilů, autobusů nebo traktorů výši dvojnásobku sazby (9,40)
Průměrné ceny PHM 2023
(§ 158/3 ZP)
- Benzin 95 oktanů 41,20
- Benzin 98 oktanů 45,20
- Nafta 44,10, od 1.7. 34,40
- elektřina 1 kilowatthodina 6,00
Tuzemské stravné 2023
Státní a příspěvková sféra
(§ 176/1 ZP)
- 5 – 12 hod. 129 - 153
- 12-18 hod. 196 - 236
- nad 18 hod. 307 - 367
Podnikatelská sféra
(§ 163/1 ZP)
- 5 – 12 hod. 129
- 12-18 hod. 196
- nad 18 hod. 307
Bylo-li zaměstnanci během pracovní cesty poskytnuto bezplatné jídlo, přísluší mu stravné snížené za každé bezplatné jídlo o hodnotu:
- 70 % stravného, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin,
- 35 % stravného, trvá-li pracovní cesta 12 až 18
- 25 % stravného, trvá-li pracovní cesta déle než 18
Stravné zaměstnanci nepřísluší, pokud mu během pracovní cesty, která trvá:
- 5 až 12 hodin, byla poskytnuta 2 bezplatná jídla, 12 až 18 hodin, byla poskytnuta jídla.
- 12 až 18 hodin, byla poskytnuta 3 bezplatná
Sazby základních náhrad a průměrné ceny PHM platí pro OSVČ a zaměstnance, který použil pro pracovní cestu jiné vozidlo než vozidlo zaměstnavatele a cenu PHM nedoložil nákupním dokladem.
DAŇOVÝ BALÍČEK 2023
Minimální mzda 2023
Od 1.1.2023 se zvýší minimální měsíční mzda z 16.200 na 17.300 Kč a minimální hodinová mzda z 96,40 na 103,80 Kč. Upravuje se také zaručená mzda u skupiny prací 1 a 8, skupiny 2 až 7 jsou beze změny.
Hranice rozhodného příjmu
Nově činí 4000 Kč.
Konec lékařských prohlídek pro neriziková povolání
Skončila povinnost chodit na pracovnělékařské prohlídky u nerizikových zaměstnání. Povinné zůstanou jen u profesí, které jsou dle zákona o ochraně veřejného zdraví zařazené do rizikových kategorií, spadají do profesních rizik nebo jsou u nich součástí rizikové faktory, které vylučují nebo omezují zdravotní způsobilost k práci.
Náhrada příjmu v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti
Redukční hranice tak nově od 1. ledna 2023 činí:
- 1. redukční hranice 235,38 Kč (namísto dosavadních 227,15 Kč), přičemž se z uvedené částky hodinového příjmu započte 90 %,
- 2. redukční hranice 352,98 Kč (namísto stávajících 340,55 Kč) – z příjmu přesahujícího 1. redukční hranici až do hodnoty 2. redukční hranice se započte 60 %,
- 3. redukční hranice 705,78 Kč (oproti dosavadním 681,10 Kč), přičemž se z částky přesahující 2. redukční hranici až do částky ve výši 3. redukční hranice započte 30 %.
- Částka nad třetí redukční hranici se nezapočítává.
Limit pro DPH se zvýšil na 2 miliony Kč
Nová podoba paušální daně
Kvůli růstu ročního limit obratu pro povinnou registraci k DPH vzrostl z jednoho na dva miliony také maximální limit pro roční příjmy podnikatelů, kteří chtějí vstoupit do režimu paušální daně. Paušální daň se proto rozdělila do tří pásem podle výše příjmu a druhu činnosti. V každém pásmu OSVČ platí jinou měsíční platbu na paušální daň:
- 1. pásmo 6208 Kč měsíčně,
- 2. pásmo 16 000 Kč měsíčně,
- 3. pásmo 26 000 Kč měsíčně.
Daňové přiznání bude podávat méně lidí
Od ledna 2023 budou podávat daňové přiznání k dani z příjmů jen poplatníci, jejichž roční zdanitelné příjmy přesáhnou 50 000 Kč. Do konce minulého roku byl tento limit ve výši 15 000 Kč. Poplatníci, kteří mají další příjmy ze zaměstnání, budou podávat daňové přiznání po dosažení 20 000 Kč, namísto původních 6000 Kč.
Vyšší minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění
- zdravotní 2 722
- důchodové 2 944
- nemocenské 168
Datové schránky
Nově musí mít datovou schránku každá právnická osoba i OSVČ. Přesněji řečeno:
- právnické osoby zřízené zákonem,
- právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku,
- organizační složky podniku zahraniční právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku, jak tomu je v současné době (2022),
- právnické osoby, jako jsou např. nadace, spolky nebo společenství vlastníků,
- podnikající fyzické osoby zapsané do zákonem stanovené evidence nebo rejstříku. Dosud byly datové schránky těmto osobám (typicky OSVČ) zřizovány pouze na základě jejich žádosti, nyní jim však datovou schránku „podnikající fyzické osoby“ zřídí Ministerstvo vnitra automaticky.
EET definitivně skončilo
DATOVÉ SCHRÁNKY OD ROKU 2023
Od roku 2023 budou povinně zřízeny datové schránky pro všechny OSVČ zapsané do zákonem stanovené evidence.
Nově je například i u poštovních datových zpráv stanoveno, že po 10 dnech se zpráva považuje za doručenou, i když není z datové schránky vyzvednuta, resp. přečtena.
Veškerá podání je pak nutné činit pouze elektronicky přes tuto datovou schránku.
Datová schránka fyzické osoby bude také zřízena občanům, kteří poprvé použijí prostředek pro elektronickou identifikaci vydaný v rámci kvalifikovaného systému elektronické identifikace.
Jinými slovy, když se jakýkoli občan poprvé někam přihlásí přes NIA, bude mu ihned zřízena datová schránka.
Vybrané otázky a odpovědi k této problematice:
Budou datové schránky zřízeny ihned 1. ledna 2023?
Ne všem. Na zřízení datových schránek novým povinným subjektům má úřad tři měsíce. Zřizování tedy bude probíhat od konce března 2023.
Jak OSVČ a další fyzické osoby získají přístup do nově zřízených schránek?
Přístupové údaje budou zasílány do vlastních rukou bez možnosti náhradního doručení, a to na adresu uvedenou v evidenci obyvatel nebo v příslušném rejstříku.
Odkdy bude datová schránka funkční?.
Datová schránka bude zpřístupněna prvním přihlášením, nejpozději však patnáctým dnem po dni doručení přístupových údajů.
Budou si moct fyzické osoby datovou schránku deaktivovat?
Datové schránky zřízené ze zákona (právnické a podnikající fyzické osoby) nebude možné na žádost znepřístupnit. K znepřístupnění těchto datových schránek dojde až s účinností ke dní výmazu ze zákonem stanovené evidence (ukončením podnikání, nikoli jeho přerušením či pozastavením), tzn. nikoli na žádost.
Fyzické osoby, kterým bude zřízena datová schránka, kdy použijí kvalifikovaného prostředku (např. Bankovní identity, elektronického občanského průkazu s čipem atd.) s ověřením vůči Identitě občana v rámci jejich autentizace pro přístup k vybraným službám veřejné správy, ji však deaktivovat budou moci. Budou ale muset podat žádost.
Bude nová datová schránka zřízena i podnikajícím fyzickým osobám, které ji mají aktuálně dobrovolně?
Nikoli, pouze změní jejich status a datovou schránku už nebude možné znepřístupnit.
Jak to bude s fyzickými osobami, které sice mají datovou schránku, ale mají ji nyní znepřístupněnu?
V této situaci se zřídí nová datová schránka a starou datovou schránku nebude již možné zpřístupnit. Budou mít tedy pouze jednu datovou schránku zpřístupněnu.
Jaké povinnosti se s datovou schránkou pojí?
Předně vám do datové schránky budou úřady doručovat písemnosti. S datovou schránkou se však pojí i další povinnosti. Podle § 72 odst. 6 daňového řádu totiž platí, že má-li daňový subjekt nebo jeho zástupce zpřístupněnu datovou schránku, která mu byla zřízena ze zákona, nebo zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, musí formulářové podání učinit pouze elektronicky.
Vzhledem k tomu, že od příštího roku budou mít ze zákona zřízenou datovou schránku všechny OSVČ, budou muset všichni podnikatelé podávat daňová přiznání elektronicky. Kromě daňového přiznání budou muset podnikatelé elektronicky podávat i přihlášku k registraci a oznámení o změně registračních údajů, včetně příloh, které jsou jejich součástí.
Změny 2021 / 2022
Minimální mzda 15200,- / 16200,-
Průměrná mzda 35441,- / 38911,-
Paušální daň 5469,- / 5994,-
Zdravotní pojištění OSVČ 2393,- / 2627,-
Sociální pojištění OSVČ 2588,- / 2841,-
Nemocenské pojištění OSVČ 147,- / 147,-
Sleva na poplatníka 2320,- / 2570,-
Sleva na 1. a 2. a 3 dítě
1267,- a 1860,- a 2320,- / 1267,- a 1860,- a 2320,- (pro rok 2021 nešlo aplikovat v měsíčních mzdách)
Zrušení horní hranice pro výplatu daňového bonusu. Dříve platilo horní omezení pro vyplacení daňového bonusu, a to na maximálně 60300,- – toto omezení je nyní zrušeno.
Cestovní náhrady 2022
Základní náhrady za 1 km jízdy 2021 / 2022
(§ 157/4 ZP)
- Za 1 km jízdy 4,40 / 4,70
- Jednostopých vozidel a tříkolek 1,20 / 1,30
- Při použití přívěsu k silničnímu motorovému vozidlu navýšení o 15 %
- Základní náhrada u nákladních automobilů, autobusů nebo traktorů výši dvojnásobku sazby (9,40)
Průměrné ceny PHM 2021 / 2022
(§ 158/3 ZP)
- Benzin 95 oktanů 27,80 (od 19.10.2021 33,80) / 37,10 / od 14.05. 44,50
- Benzin 98 oktanů 31,50 / 40,50 / od 20.8. 51,40
- Nafta 27,20 / 36,10 / od 14.05. 47,10
- elektřina 1 kilowatthodina 5,00 Kč / 4,10 / od 14.05. 6,00
Tuzemské stravné 2021 / 2022
Státní a příspěvková sféra
(§ 176/1 ZP)
- 5 – 12 hod. 91-108 / 99-118 / od 20.8 120 - 142
- 12-18 hod. 138-167 / 151-182 / od 20.8. 181 - 219
- nad 18 hod. 217-259 / 237-283 / od 20.8. 284 - 340
Podnikatelská sféra
(§ 163/1 ZP)
- 5 – 12 hod. 91 / 99 / od 20.8. 120
- 12-18 hod. 138 / 151 / od 20.8. 181
- nad 18 hod. 217 / 237 / od 20.8. 284
Bylo-li zaměstnanci během pracovní cesty poskytnuto bezplatné jídlo, přísluší mu stravné snížené za každé bezplatné jídlo o hodnotu:
- 70 % stravného, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin,
- 35 % stravného, trvá-li pracovní cesta 12 až 18
- 25 % stravného, trvá-li pracovní cesta déle než 18
Stravné zaměstnanci nepřísluší, pokud mu během pracovní cesty, která trvá:
- 5 až 12 hodin, byla poskytnuta 2 bezplatná jídla, 12 až 18 hodin, byla poskytnuta jídla.
- 12 až 18 hodin, byla poskytnuta 3 bezplatná
Sazby základních náhrad a průměrné ceny PHM platí pro OSVČ a zaměstnance, který použil pro pracovní cestu jiné vozidlo než vozidlo zaměstnavatele a cenu PHM nedoložil nákupním dokladem.
Cestovní náhrady 2021
Základní náhrady za 1 km jízdy 2020 / 2021
(§ 157/4 ZP)
- Za 1 km jízdy 4,20 / 4,40
- Jednostopých vozidel a tříkolek 1,10 / 1,20
- Při použití přívěsu k silničnímu motorovému vozidlu navýšení o 15 %
- Základní náhrada u nákladních automobilů, autobusů nebo traktorů výši dvojnásobku sazby
Průměrné ceny PHM 2020 / 2021
(§ 158/3 ZP)
- Benzin 95 oktanů 32,00 / 27,80
- Benzin 98 oktanů 36,00 / 31,50
- Nafta 31,80 / 27,20
- elektřina 1 kilowatthodina 4,80 Kč / 5,00
Tuzemské stravné 2020 / 2021
Státní a příspěvková sféra
(§ 176/1 ZP)
- 5 – 12 hod. 87-103 / 91-108
- 12-18 hod. 131-158 / 138-167
- nad 18 hod. 206-246 / 217-259
Podnikatelská sféra
(§ 163/1 ZP)
- 5 – 12 hod. 87 / 91
- 12-18 hod. 131 / 138
- nad 18 hod. 206 / 217
Bylo-li zaměstnanci během pracovní cesty poskytnuto bezplatné jídlo, přísluší mu stravné snížené za každé bezplatné jídlo o hodnotu:
- 70 % stravného, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin,
- 35 % stravného, trvá-li pracovní cesta 12 až 18
- 25 % stravného, trvá-li pracovní cesta déle než 18
Stravné zaměstnanci nepřísluší, pokud mu během pracovní cesty, která trvá:
- 5 až 12 hodin, byla poskytnuta 2 bezplatná jídla,12 až 18 hodin, byla poskytnuta jídla.
- 12 až 18 hodin, byla poskytnuta 3 bezplatná
Sazby základních náhrad a průměrné ceny PHM platí pro OSVČ a zaměstnance, který použil pro pracovní cestu jiné vozidlo než vozidlo zaměstnavatele a cenu PHM nedoložil nákupním dokladem.
DAŇOVÝ BALÍČEK 2021
- Paušální daň pro OSVČ
- Zdravotní a sociální pojištění
- Zvýšení slevy na dani
- Zrušení superhrubé mzdy
- Online finanční úřad a prodloužení termínu přiznání
- Prodloužení lhůty pro přiznání
- Snížení pokuty za nepodání přiznání elektronicky
- Zavedení stravovacího paušálu
- Zrušení limitu u daňového bonusu
- Dohoda o pracovní činnosti
- Zvýšení minimální mzdy
- Změny u výpočtu dovolené a sdílená pracovní místa
- Změny u odpisů
- Změny u DPH u komunálního odpadu
- Zavedení záloh na odpočet u DPH
- Uplatnění DPH u nájmu nemovitých věcí
- Zvýšení spotřební daně z tabákových výrobků
- Snížení spotřební daně u motorové nafty
- Změny u místního koeficientu daně z nemovitých věcí
- Účetní závěrku jde posílat skrze správce daně
- Vykazování dobíjení elektromobilů
- Menší distributoři lihu platí nižší kauci
- Osvobození od místních poplatků pro rodiče hospitalizovaných dětí
- Prodloužení časového testu pro příjmy z prodeje investičních nemovitých věcí
- Limit pro úroky z hypoték klesl na 150 000 Kč
- Oceňovací předpisy
- Tuzemské a zahraniční cestovní náhrady
- Změny u mýta
Minimální mzda 2021
- od 01.01.2021 se zvyšuje z 14 600,00 na 15 200,00, hodinový tarif z 87.30 na 90.50.
- Navyšují se také nejnižší úrovně zaručené mzdy.
Daňový balíček 2021 (Sb. 609/2020)
- zvýšení základní slevy na poplatníka z 24.840 na 27.840 Kč (v roce 2021) a na 30.840 Kč (v roce 2022),
- zrušení superhrubé mzdy,
- sazby daně 15 a 23 %,
- stravenkový paušál jako nová peněžní forma příspěvku na stravování, maximální částkou je 70 % z 108 Kč (stravné pro 5-12 hod. v roce 2021), tj. 75.60 Kč/směna
- zvýšení hranice daňového odpisování hmotného majetku a TZ z 40 na 80 tis. Kč (možno použít i pro majetek zakoupený od 1. 1. 2020),
- mimořádné odpisy pro majetek v 1. a 2. odp. sk. pořízený od 1. 1. 2020 do 31. 12. 2021, u 1. odpisové skupiny bude doba odpisu 12 měsíců (obvykle 3 roky), u 2. odpisové skupiny 24 měsíců (obvykle 5 let),
- zrušení limitu pro maximální bonus 60.300 Kč (§ 35c/3), maximální měsíční bonus ve výši 5.025 Kč zůstává (§ 35d/4),
Lhůty pro podání přiznání k dani z příjmů
- 1. 4. 2021 základní lhůta pro podání
- 3. 5. 2021 pokud přiznání není podáno v základní lhůtě a bude podáno elektronicky
- 1. 7. 2021 pokud přiznání není podáno v základní lhůtě a následně podá daňový poradce
Minimální zálohy OSVČ 2021
- Zdravotní 2 352,00 -» 2 393,00
- Sociální 2 544,00 -» 2 588,00
- Nemocenské 126,00 -» 147,00
Cestovní náhrady 2020
Základní náhrady za 1 km jízdy 2019 / 2020
(§ 157/4 ZP)
- Za 1 km jízdy 4,10 / 4,20
- Jednostopých vozidel a tříkolek 1,10
- Při použití přívěsu k silničnímu motorovému vozidlu 4,6 / 4,715 (o 15 %)
- Základní náhrada u nákladních automobilů, autobusů nebo traktorů výši dvojnásobku sazby 8,10 / 8,40
Průměrné ceny PHM 2019 / 2020
(§ 158/3 ZP)
- Benzin 95 oktanů 33,10 / 32,00
- Benzin 98 oktanů 37,10 / 36,00
- Nafta 33,60 / 31,80
- elektřina 1 kilowatthodina — / 4,80 Kč
Tuzemské stravné 2019 / 2020
Státní a příspěvková sféra
(§ 176/1 ZP)
- 5 – 12 hod. 82-97 / 87-103
- 12-18 hod. 124-150 / 131-158
- nad 18 hod. 195-233 / 206-246
Podnikatelská sféra
(§ 163/1 ZP)
- 5 – 12 hod. 82 / 87
- 12-18 hod. 124 / 131
- nad 18 hod. 195 / 206
Bylo-li zaměstnanci během pracovní cesty poskytnuto bezplatné jídlo, přísluší mu stravné snížené za každé bezplatné jídlo o hodnotu:
- 70 % stravného, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin,
- 35 % stravného, trvá-li pracovní cesta 12 až 18
- 25 % stravného, trvá-li pracovní cesta déle než 18
Stravné zaměstnanci nepřísluší, pokud mu během pracovní cesty, která trvá:
- 5 až 12 hodin, byla poskytnuta 2 bezplatná jídla,12 až 18 hodin, byla poskytnuta jídla.
- 12 až 18 hodin, byla poskytnuta 3 bezplatná
Sazby základních náhrad a průměrné ceny PHM platí pro OSVČ a zaměstnance, který použil pro pracovní cestu jiné vozidlo než vozidlo zaměstnavatele a cenu PHM nedoložil nákupním dokladem.
Změny v zaokrouhlování po novele DPH
Účinnost 1.4.2019 (6 měsíců od nabytí účinnosti novely je možné daň počítat podle dřívější právní úpravy)
- koeficienty pro výpočet daně z částky včetně daně se již nezaokrouhlují na 4 desetinná místa (přestávají se používat koeficienty 0,1736 pro základní sazbu daně 21 %; 0,1304 pro sníženou sazbu daně 15 % a 0,0909 pro sníženou sazbu daně 10 %). Např. daň v základní sazbě 21 % vypočtená z ceny včetně daně 121.000 Kč již nečiní 21.005,60 (121.000 x 0,1736), ale 21.000 (121.000 - 121.000/1,21).
- daň již není možné zaokrouhlovat na celé koruny a rozdíl z tohoto zaokrouhlení vyjmout ze základu daně; tzn., že např. ze základu daně 990 Kč není možné stanovit daň v základní 21% sazbě daně na 208 Kč, ale na 207,90. Pokud bude celková částka k úhradě zaokrouhlena na 1.198 Kč, tak zaokrouhlení 0,10 Kč je nutné rozdělit na základ daně 0,08 Kč a daň 0,02 Kč a celkový základ daně činí 990,08 Kč a daň 207,92.
- při platbách v hotovosti je možné rozdíl plynoucí ze zaokrouhlení celkové částky včetně daně na celé koruny vyloučit ze základu daně. Tzn., že při hotovostní úhradě faktury vystavené na 1.197,90 (základ daně 990 + DPH 207,90) částkou 1.198 se zaokrouhlení 0,10 Kč ponechá mimo zdanění. Při výpočtu daně shora by se daň počítala z ceny včetně daně 1.197,90 Kč (1.197,90 - 1.197,90/1,21 = 207,90) a nikoli z částky 1.198 (1.198 - 1.198/1,21 = 207,92).
Informace Finanční zprávy – AŽ ze 14.10.2019
- I při bezhotovostních úhradách zaokrouhlovací rozdíl nevstupuje do základu daně a nepodléhá dani. Ale toto zaokrouhlení musí být na nejbližší možnou korunu, jinak by vstupovalo do základu daně.
Změna v nemocenském pojištění OSVČ od 1. 7. 2019
V souvislosti se zrušením karenční doby se snižuje sazba pojistného na nemocenské pojištění o 0,2 %, tedy z 2,3 % na 2,1 % z měsíčního vyměřovacího základu.
Tím dochází ke snížení minimální výše pojistného na nemocenské pojištění OSVČ, a to na 126 Kč (od 1. 1. 2019 do 30. 6. 2019 činí 138 Kč).
Minimální zálohy OSVČ 2019
- Zdravotní 2208,00
- Sociální hlavní činnost 2388,-, vedlejší činnost 955,-
- Nemocenské 138,-
Cestovní náhrady 2019
Základní náhrady za 1 km jízdy 2018 / 2019
(§ 157/4 ZP)
- Za 1 km jízdy 4,00 / 4,10
- Jednostopýchvozidel a tříkolek 1,10
- Při použití přívěsu k silničnímu motorovému vozidlu 4,6 / 4,715 (o 15 %)
- Základní náhrada u nákladních automobilů, autobusů nebo traktorů výši dvojnásobku sazby 8,00 / 8,20
Průměrné ceny PHM 2018 / 2019
(§ 158/3 ZP)
- Benzin 95 oktanů 30,50 / 33,10
- Benzin 98 oktanů 32,80 / 37,10
- Nafta 29,80 / 33,60
Tuzemské stravné 2018 / 2019
Státní a příspěvková sféra
(§ 176/1 ZP)
- 5 – 12 hod. 78-93 / 82-97
- 12-18 hod. 119-143 / 124-150
- nad 18 hod. 186-223 / 195-233
Podnikatelská sféra
(§ 163/1 ZP)
- 5 – 12 hod. 78 / 82
- 12-18 hod. 119 / 124
- nad 18 hod. 186 / 195
Bylo-li zaměstnanci během pracovní cesty poskytnuto bezplatné jídlo, přísluší mu stravné snížené za každé bezplatné jídlo o hodnotu:
- 70 % stravného, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin,
- 35 % stravného, trvá-li pracovní cesta 12 až 18
- 25 % stravného, trvá-li pracovní cesta déle než 18
Stravné zaměstnanci nepřísluší, pokud mu během pracovní cesty, která trvá:
- 5 až 12 hodin, byla poskytnuta 2 bezplatná jídla,12 až 18 hodin, byla poskytnuta jídla.
- 12 až 18 hodin, byla poskytnuta 3 bezplatná
Sazby základních náhrad a průměrné ceny PHM platí pro OSVČ a zaměstnance, který použil pro pracovní cestu jiné vozidlo než vozidlo zaměstnavatele a cenu PHM nedoložil nákupním dokladem.
Limit pro výdajové paušály OSVČ se zvýší na dvojnásobek
Dohoda o pracovní činnosti od 2019
Sociální a zdravotní pojištění
Od ledna 2019 se limit hrubé mzdy zvyšuje, a to na 3000 Kč (dosud hrubá mzda nižší než 2500 Kč)
Zdanění srážkovou daní
Zůstává beze změny – pro srážkovou daň je nadále stanoven limit 2500 Kč.
Změna nastává s účinností daňového balíčku od 1. 5. 2019, rozhodná částka pro srážkovou daň se zvyšuje na 3 000 Kč.
Zvýšení minimální mzdy 2019
od 01/2019 se zvýší minimální mzda z 12.200 na 13.350 Kč, tj. o 1 150 Kč, hodinová mzda 79,80 (dosud 73,20).
Splatnost důchodového pojištění a zvýšení nemocenského pojištění od 2019
- splatnost důchodového pojištění: vždy v kalendářním měsíci, ke kterému se pojistné vztahuje
- platit bude možné až do posledního dne kalendářního měsíce
- zdravotní pojištění se i nadále bude platit od 1. do 8. dne následujícího měsíce
- v souvislosti s touto změnou by tedy bylo nutné platit na přelomu roku pojistné dvakrát: za prosinec 2018 zpětně a za leden 2019 v měsíci lednu. Zákonodárci situaci vyřešili přechodným ustanovením, podle kterého se záloha na pojistné zaplacená v lednu 2019 bude považovat za zálohu za tento měsíc. Záloha za prosinec tak nemusí být uhrazena vůbec. Může však být uhrazena dobrovolně. Osoba samostatně výdělečně činná se tak vyhne většímu doplatku pojistného po podání přehledu. Dobrovolnou zálohu na důchodové pojištění za měsíc prosinec lze zaplatit od 21. do 31. prosince 2018. U nemocenského pojištění však žádná úleva není a doplatek za prosinec se musí zaplatit do 21. ledna 2019 (20. ledna je neděle).
Důvodem změn byly problémy u nemocenského pojištění. Podle zákona o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů, totiž zaniká OSVČ účast na nemocenském pojištění, pokud nebylo pojistné zaplaceno ve stanovené lhůtě, posledním dnem měsíce, za který bylo pojistné zaplaceno. Nově bude platit, že nemocenské pojištění ihned nezanikne a že vznikne dluh na pojistném. Ten bude moct být doplacen do konce následujícího měsíce. V rámci „zjednodušení“ se zákonodárci rozhodli splatnost posunout i u důchodového pojištění.
Pokuty zatím nehrozí - pokud budou zálohy platit jako doposud. Novela totiž obsahuje paragraf, dle kterého se neplatí penále, pokud byla záloha zaplacena do konce měsíce následujícího po měsíci, za který se záloha platí. OSVČ tak mohou beztrestně platit zálohy jako doposud zpětně.
Zvýšení nemocenského pojištění
Od 1.1.2019 ze 115 Kč na 138 Kč,
- NP za 12/2018 se pojistné na NP platí od 1. ledna do pondělí 21. ledna 2019
- NP za 01/2019 se platí také v lednu od 1. do 31. ledna. V lednu 2019 by mělo být pojistné zaplaceno dvěma platbami (minimální výše platby za prosinec 2018 musí činit aspoň 115 Kč a druhé platby za leden 2019 aspoň 138 Kč) nebo jednou platbou ve výši aspoň 253 Kč (115 Kč + 138 Kč), zaplacenou nejpozději do 21. ledna 2019.
Zrušení karenční doby
Poslanecká sněmovna 31.10.2018 schválila novelu zákoníku práce, která zrušila tzv. karenční dobu (první 3 dny PN, za které nenáleží náhrady mzdy).
Současně snižuje odvod pojistného na nemocenské pojištění o 0,2 % - na sociální zabezpečení se tak odvod zaměstnavatele sníží z 25 % na 24,8 %. Tím se sníží daňové zatížení zaměstnanců (nebude ZD 134 % HM, ale 133.8 %) a reálná míra zdanění tak klesne z 20,10 % hrubé mzdy na 20,08 % HM.
Změna byla schválena s účinností od 1.7.2019.